Tam bir kahve bağımlısı mısınız? Sabahları kahvenizi içmeden kendinize gelemiyor musunuz? Biz de sizler için Brew Mood Kahvesi içmeden önce kahve çekirdekleri genel özelliklerine ve çeşitlerine değineceğiz.

Kahve poşetlerine hiç dikkat ettiniz mi? “%100 Arabica, orta kavrulmuş” gibi ibareler görmüş olabilirsiniz ama bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Brew Mood Kahvesi denediniz mi? Yüzde 100 Arabica kahve çekirdekleriyle üretilmiş çeşitleri ve alışılmışın dışında, daha geleneksel demleme yöntemleri ile aradığınız samimiyetin adresi olmaya devam ediyor.

Kahve çekirdekleri birçok farklı özelliğine bağlı olarak birçok farklı çeşide bölünür. Bunlar arasında; hangi ülkede yetiştikleri, nasıl kavruldukları, genetik olarak hangi çeşide bağlı oldukları, nasıl işlendikleri gibi birçok özellik vardır.

Burada hangi kahve çekirdeğinin sizin için daha iyi olacağını anlamanız adına gerekli temel bilgiler vermeye veriyoruz.

Kahve Çekirdeklerinin Başlıca Çeşitleri Nelerdir?

Kahve çekirdeği Coffea bitkisinin tohumudur. Bu bitki kahve çekirdeği meyveleri geliştiren çiçekli bir ağaç veya çalı türüdür. Her meyve genellikle 2 kahve çekirdeği içerir.

Çoğu insan ticari olarak en çok yetiştirilen iki Coffea türünü bilir ve kullanır. Coffea Arabica; Arabika olarak bilinir ve Coffea Canephora; Robusta olarak bilinir. Arabica, her yıl üretilen dünya kahvesinin yaklaşık %60 ila %70’ini oluştururken, Robusta %30 ila %40’ını oluşturur.

Arabica Kahve (Coffea Arabica) Çeşidi

Dünya genelinde en çok kullanılan kahve çeşididir. Sertlik ve asitlik derecesi düşük bir kahve çeşididir ve içimi yumuşaktır.  Yüzde 1 ila yüzde 2 arasında kafein içerir. Arabica çekirdeklerinin başlıca ihracatçıları Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Meksika ve Peru’dur.

Dünyanın yüzde 65’inin tercih ettiği Arabica kahve çekirdeklerini Brew Mood Türkiye şubelerinde bulabilirsiniz. Kahve demlemenin uluslararası püf noktalarını kullanarak farklı dünya lezzetlerini ülkemizde 10’un üzerinde şehirde kahve severlerle buluşturmaya devam ediyoruz.  Lüks standartlarda bütçeye uygun kahve deneyimini yaşamak için Brew Mood kahvesini denemelisiniz.

Robusta Kahve Çeşidi

Kafein içeriği en yüksek kahve çeşidi olmasından dolayı kullandığımız hazır kahvelerin birçoğunda bulunur. Robusta kahve çekirdekleri farklı kahve türleri içerisinde en yoğun kavrulma oranına sahip çeşitlerdendir. Yüzde 2 ila yüzde 4 arasında kafein içeriğine sahiptir. Robusta çekirdekleri ağırlıklı olarak Çin, Uganda ve Vietnam’da yetiştirilir.

Excelsa Kahve Çekirdeği (Coffea excellsa)

Tat, sertlik ve kavrulma yoğunluğu açısından Arabica ve Robusta çeşitleri arasında bir kıvama sahiptir. Ne çok fazla sert ne de yumuşaktır. Kendine has bir tat ve aroması vardır. Yüzde 3 ila yüzde 5 arasında değişen kafein içeriğine sahiptir. Ağırlıklı olarak Malezya, Tayland ve Endonezya’da yetiştirilir.

 

Liberica Kahvesi (Coffea liberica)

Liberica kahve çekirdekleri diğer türlere göre daha düşük verime sahiptir ve maliyetli bir hasat ve işleme süreci gerektirir. Bundan dolayı da çok fazla tercih edilmez. Fakat ihracatçıların aksine kahve severler, kokulu aromasını tercih etmektedirler.

Farklı kaynaklarda Coffea Excelsa kahve çeşidi de işlenmektedir fakat bu çeşit Libarica’nın işleme açısından farklı uygulamaya sahip bir türüdür.

Liberica kahve çekirdekleri yüzde 2 ila yüzde 5 arasında kafein içeriğine sahiptir. Coffea liberica, çoğunlukla Filipinler’de ve diğer birkaç Güneydoğu Asya ülkesinde yetiştirilmektedir.

Catuai Kahvesi (Coffea catuai)

Catuai kahve çekirdeği, uygun koşullarda fermente edildiği takdirde yumuşak bir içime sahiptir. Genellikle kahve harmanlarında tat vermesi için kullanılır. Yüzde 2 ila yüzde 5 oranları arasında kafein içermektedir. Genel olarak Brezilya, Kolombiya, El Salvador ve Guatemala’da yetiştirilir.

Maragogype Kahve Çekirdeği (Coffea maragogipe)

Yüksek rakımlı yerlerde yetiştirilir ve kahve çeşitlerinin içerisinde aroma vermesi için kullanılır. Diğer türlere göre büyük meyveye ve çekirdeklere sahiptir. Yüzde 3 ila 6 arasında kafein içeriğine sahiptir. Genel olarak Meksika, Nikaragua ve Panama’da yetiştirilir.

Brew Mood Kahvesi size neler sunuyor?

Brew Mood kahvesi sizler için en iyi baristalar tarafından hazırlanıyor. Siz de şehrinizde bulunan Brew Mood’a gelerek modunuzu yakalayabilirsiniz!

brewmood

Author brewmood

More posts by brewmood

Leave a Reply

Brew Mood Coffee & Tea © 2021