Aynı kahve çekirdeklerinden ortaya çıkıp bambaşka tatlara dönüşen espresso ve filtre kahve arasındaki farkı tüm kahve tutkunları bilir. Ama halen bu farkı bilmeyenlerin sayısı bilenlerden malesef daha fazla olduğu için bu haftaki konumuza espresso ve filtre kahve arasındaki fark olarak karar verdik.

Espresso; koyu kavrulmuş çekirdeklerin ince çekilmiş ve espresso makinasının kahve haznesine sıkıştırdığımız kahveden geçirdiğimiz 30 ml lik basınçlı su ile hazırladığımız bir kahve türüdür. Miktarı az yoğunluğu fazla İtalya’ya özgü bu kahve türünü hazırlayabilmek için espresso makinası en başta ihtiyacınız olan ekipmandır.

Espresso uzmanları tadını ayırt ederken espressonun kremasının koyu, sürekli ve aromatik olmasına, bal kıvamında bir akışa sahip olmasına ve elde edilme süresinin 20-30 saniye arasında olmasına dikkat ederler.

 Sade olarak tüketilen espresso günümüzde birçok damak tadına hitap eden kahvelerin de bazını oluştur.  Amerikano, cappuccino, latte, mocha, macchiato, con panna gibi kahvelerimiz espresso bazlı kahvelerdir.

 Filtre kahve ise aslında belirli demleme yöntemleri ile yapılan kahveyi anlatır. Üzerine su dökerek filtrenin üstünde kalan kahveden suyun geçmesi ile filtre kahve demlenmiş olur. Filtre kahvede demleme elle yapıldığında suyun her noktaya eşit dağılması sağlanacak şekilde yapılır. Günümüzde filtre kahve makinaları da filtre  kahve hazırlamak için ofislerde ve evlerde kullanılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Hazne içerisindeki bölgeye suyun bir çok farklı noktadan verilerek kahvenin demlenmesinin sağlanması önemli bir ayrıntıdır.  Kaliteli olmayan filtre kahve makinalarında su tek bir noktadan hazneye verilir bu da kahve çekirdeklerinin aromasının düzgün alınmamasına yol açar.

Yine günümüzde popüler olan ve 3rd.wave coffee olarak da adından söz ettiren farklı metodlarla da çok kolay filtre kahve demlenebilir. 3rd.Wave, ekipmanlar ve demleme yöntemlerine göre çok farklılık gösterebilse de en bilinenleri, Syphon, V60, aeropress, chemex ve cold drip…filtre kahve elde etmeniz için kullanabileceğiniz ekipmanlardandır. Brew Mood baristalarından rahatlıkla ekipmanları size tanıtmasını isteyebilir standlarımızdan bu ekipmanları satın alabilirsiniz.

Espressonun güçlü içimine karşılık filtre kahve size daha yumuşak ve berrak bir içim sağlayacaktır.  Özellikle güne başlarken tercih edilen espressoya alternatif olarak filtre kahve gün boyu yumuşak içimi ile size eşlik edecektir.

Brew Mood Coffee & Tea © 2021