Son yıllarda  Dünya Kahve Günü olarak kutlamaların yapıldığı 29 Eylül mü 1 Ekim mi Dünya Kahve Günü diye kafalarımızın karıştığı “dünya kahve gününü” biraz yakından inceleyelim dedik.

Dünyanın en sevilen içeceklerinden biri olan kahve söz konusu olunca 29 eylül 1 ekim tarihleri arasında gelsin etkinlikler kampayalar kutlamalar tabiki… Bu arada hepimizde bir soru işareti doğru gün hangisi. Aslına bakacak olursak 3 gün de dünya kahve günü 🙂

Şöyle ki; uluslararası bir organizasyon olan International Coffee Organization (ICO)’a kayıtlı 78 ülke  2015 yılından beri 29 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında Dünya Kahve Günü olarak kutlayıp çeşitli etkinlikler yapmaya başlamıştır.  ICO dünya kahve üretiminin neredeyse tamamını oluşturan üye ülkeleri ile birlikte kahve sektörünün yönünü belirleyen en önemli oluşumlardan birisidir. Türkiye bu 78 ülke içinde bulunmamasına rağmen farklı kahve firmaları tarafından kutlanmaya başlamıştır. 

29 Eylül’mü yoksa 1 Ekim mi Dünya Kahve Günü konusuna açıklık getirmek gerekirse ICO ya kayıtlı ülkeler bu hafta içerisinde etkinlikler yapıp kutlamalara başlıyorlar. İtalya’da 29 Eylül-1 Ekim arası hergünü kahve günü kabul ederken  Amerika 29 Eylül’ü Dünya Kahve Günü olarak kabul etmiştir. İşin özünde ICO 29 Eylül’de etkinliklerin başlamasını 1 Ekim ise Dünya Kahve Günü olarak kutlanılmasını kabul etmiştir.

Dünya kahve gününde tüm Brew Mood’lular kendi kahvesini bulsun diye bizde Brew Mood Coffee olarak “Kahveni Keşfet” workshopları düzenliyoruz. Workshoplarda kahveleri tanıyıp tadımlarını da yaparak hem kahve ile ilgili birçok bilgi edinebilir hem de kendi damak tadınıza uygun kahveyi keşfedebilirsiniz. Workshoplarımız; Küçükpark, Kıbrıs Şehitleri ve Buca Brew Mood şubelerinde 29 Eylül- 1 Ekim arası düzenlenecek.  Ayrıntılı bilgi için sosyal medya sayfalarımızdan ve baristalarımızdan bilgi alabilir workshop için kayıt yaptırabilirsiniz.

O zaman şimdiden dünya kahve günümüz kutlu olsun 🙂

Brew Mood Coffee & Tea © 2021