Gün  içerisinde en çok karşılaştığımız sorulardan birisi “en iyi kahve hangisidir” sorusudur. Bu soruyu eğer bir baristaya soruyorsanız  sizi doğru sonucuna yönlendirmesi için ya çok uzuuuun zamana ihtiyacı olacak ya da farklı bir yönlendirme yapmak zorunda kalacaktır. Çünkü “ en iyi kahve hangisidir” sorusunun cevabı damak tadı, kişisel zevkler ve kişinin anlık ihtiyaçlarına göre değişecektir.  Bu sorunun cevabına ulaşmanız için nasıl bir tat istediğinizin farkında olmanız, neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz ve bolca deneme yanılma yapmanız gerekiyor maalesef. Ve emin olun bu süreç Brew Mood Coffee baristaları ile çok zevkli bir süreç olacak.

Kahve en başta tek çeşit bir ürün değildir yetişme coğrafyasına ve gördüğü işleme göre pek çok farklı çeşidi vardır. Örneğin; etiopya çekirdeği yetiştiği coğrafyalara paralel olarak şeftali mango gibi egzotik tatları bünyesinde barındırır. Etiyopya kahvesi; şeftali ve mango aramasının yerini sonrasında damakta hindistan cevizi ve kakao  aromasına bırakır. Ya da  kolombia; kendi içerisinde dahi geniş bir bölgeye yayıldığı için,  farklılıklar gösteren bir çekirdek türüdür. Kuşburnu, elma, üzüm, vanilya ve çikolata kokusuna sahiptir.

Kahve sadece aromalarının değişiklik gösterdiği bir ürün de değildir . Mesela guatemala ve kolombia gibi çekirdeklerin aksine, kenya içimi sert bir kahvedir.  ‘Sizin için en iyi kahve‘ yi bulmak için baristanıza önce nasıl bir aroma sevdiğinizi söylemelisiniz .  Damak tadınıza uygun kahveyi bulmak için sertliğini doğru anlatmalısınız. Tabii en iyi kahveyi bulmanın yolu bunlarla da sınırlı değil .Kahvenin tek bir çeşidi olmadığı gibi gördüğü işlemin de demlenme yönteminin de tek bir çeşidi yoktur . Herbir demleme yöntemi, aynı kahve ile dahi demleseniz, size çok farklı tatlar sunacaktır .

Mesela, Avrupa ve ABD ‘de başlayan ve ülkemizde de oldukça rağbet gören  3.nesil (third wave) kahve demleme yöntemlerini ele alalım; 3.nesil kahve demlemenin  Chemex , aeropress , hario  v60, cold drip, syphon gibi pek çok yöntemi var.  Aynı kahveyi aeropress ve syphonda demlediğimizi düşünelim. Aeropress demleme yöntemi açısından aynı kahveyi kullanmanıza rağmen size syphona göre daha sert bir kahve verecektir. Çünkü aynı kahveyi kullansanız dahi bu iki ayrı yöntEm için kullanılan su miktarı ve demleme sürelerinin çok farklı olmasından dolayı farklı tatlara ulaşacaksınız demektir.

Tabi kendimiz için uygun kahve çeşidi ve demleme yöntemini bulduk diyelim Yeter mi ? Tabii ki yetmez . “Bu kahvecilik de ne zor işmiş arkadaş , altı üstü bir kahve içicez ‘’ dediğinizi duyar gibiyiz. Birazcık sabır mood’lu arkadaşım  o sana ohhh  dedirtecek  ‘en iyi kahve‘ yi bulacağız senin için J

Evet şimdi de geldik süte ;

‘’Kahvem sütlü olsun‘’. Olsun tabiki de ne kadar olsun?  Kahve içerken en çok düştüğümüz hatalardan birisi de bu maalesef.  Her kahvenin bir reçetesi olsa dahi herkesin farklı bir damak tadı vardır. İdeal kahveniz için Brew Mood baristlarına ne kadar süt istediğinizi, aromalı bir kahve içiyorsanız aromasını ne kadar istediğinizi, soğuk istiyorsanız buzu dahi ne kadar istediğinizi  belirtmelisiniz. Tabii daha pek çok korelasyonu var. İyi bir baristanızın olması , iyi bir espresso makinesinin kullanılması , espressonun çekim süresi gibi pek çok  kriterden bahsediyoruz.

Tabii en iyi kahvenizi bir günde bulamazsınız. Biraz hayal kırıklığı , biraz deneme yanılma , birazdan azcık fazla da kendinizi tanımak önemli. Anlayacağınız ‘’ en iyi kahve hangisidir?’’ sorusunun cevabı gene soran öznede cevap bulunabilen bir sorudur ancak.

Şimdi bu sorunun cevabına ulaşmayı amaç edinen tüm moodluları en yakın Brew Mood Coffee’ye bekliyoruz. Baristanız sizi bilgilendirecek hatta duvarlarımızdaki “Kahveni Keşfet” görseli bile sizin için yeterli olacaktır.

Brew Mood Coffee & Tea © 2021